fbpx
Co je to VPN? Stačí VPN zdarma nebo je lepší placená? NordVPN

Co je to VPN? Stačí VPN zdarma nebo je lepší placená? NordVPN

Začal bych tím, co je to VPN?

A co znamená zkratka VPN. Je to virtual private network, v překladu do češtiny se jedná o virtuální soukromou síť

Úplně zjednodušeně, je to internetová služba, která chrání tvá data a soukromí, pomůže ti po světě, může ti ušetřit peníze a dokáže ti odblokovat mnoho služeb.

Před osmi lety, když jsem začal více cestovat, mi bylo od mnoha lidí doporučováno, ať si pořídím VPN, že prý ochrání mojí práci a v mnohých zemích bude pro mě nezbytná k fungování. Nevěřil jsem tomu, ale přesto jsem si ji pro jistotu pořídil. 

Po osmi letech už vím, že VPN je pro mě hodně důležitá a už bych bez ní nemohl být. Jsou země, kde jsem bez ní nemohl opravdu fungovat.

Než ti ale povím všechny výhody a nevýhody, na které jsem za těch osm let přišel, tak ti rozepíšu, jak taková VPN vůbec funguje a k čemu slouží –⁠ trochu víc technicky.

VPN slouží ke změně IP adresy při používání internetu. Budeš tak vystupovat anonymně. Po zapnutí VPN budeš připojen k routeru poskytovatele VPN a přes něj budeš přistupovat k internetu. Tvoji skutečnou IP adresu nikdo nevidí (jen provozovatel VPN), viditelná pro ostatní bude pouze adresa VPN serveru.

Díky tzv. šifrování tvého online připojení nikdo nebude moci sledovat tvoje datové přenosy. Šifrování znamená, že se čitelný text změní na nečitelnou změť znaků. Existují tři hlavní typy šifrování –⁠ hashování, symetrické šifrování a asymetrické šifrování. Každý z nich má své silné i slabé stránky, ale všechny dokážou vaše data změnit na naprosto nečitelnou změť znaků.

Mezi další ochranné prvky nabízené VPN patří vlastní systém DNS. DNS (systém doménových názvů) je v podstatě internetový telefonní seznam, který přiřazuje textové adresy URL k příslušným IP adresám. Díky DNS ti stačí pamatovat si název webu (domény), který zadáš do vyhledávače, a DNS už jej převede do číselné podoby. Kybernetičtí zločinci toho dokážou zneužít a sledovat tvůj pohyb na webu. VPN jim to však díky dalšímu šifrování znemožňuje.

Mohl bych toho napsat víc, ale myslím si, že nikoho z nás nebaví číst desítky stran technických textů. A jestli ano, tak strejda Google určitě něco najde.

Jaké jsou tedy výhody VPN? Podle mě:

ANONYMITA –⁠ díky VPN si na internetu zachovávám naprostou anonymitu. Nikdo nevidí, kdo jsem, a především odkud se připojuji. Můžu být v ČR, ale ostatní mě uvidí, jako bych se připojoval třeba z USA.

OCHRANA –⁠ díky VPN a jejímu šifrování jsem chráněn před hackery. Nikdo nevidí, co na internetu dělám, nikdo nedohledá moje údaje a hesla.

SVOBODA –⁠ díky VPN jsem svobodný. Nezastaví mě cenzura některých států nebo geoblokace některých služeb.

VPN používám k tomu, abych si uchoval soukromí i anonymitu. Díky virtuální IP adrese není dohledatelná moje činnost nebo poloha. Chráním se tím před hackery, kteří mohou moje data zneužít hlavně na veřejných WIFI (v kavárnách, hotelech, venku atd.), neboť se na něj může připojit kdokoliv a může sledvoat moje/tvoje chování na internetu (opravdu pozor na to, stačí málo a dostane tvá hesla).

Bez VPN nikdy nezadáváme žádné údaje nebo hesla na veřejných WIFI.


Zachránila mě několikrát před CENZUROU některých stránek, třeba na Srí Lance nebo v Indonésii, když kvůli nepokojům vlády na několik dní zablokovali sociální a komunikační sítě.
Bez VPN bych nemohl pracovat a ani zavolat nebo napsat domů, že jsme živí a zdraví.

V Dubaji jsou VPN snad i zakázané, ale bez ní jsem nemohl volat přes WA, FB, ani Skype. :-/ 

První dva body jsou ty nejdůležitější, ale VPN mají ještě další výhody, já ji používám k obcházení GEOBLOKACE. Bohužel spousta internetového obsahu a služeb je v některých zemích blokována. Řešením je připojit se k VPN serveru v zemi, ve které je obsah dostupný. Já ji použivám hodně na Netflix, protože v každém státě jsou jiné filmy a seriály, takže když si chci pustit něco, co je jen v USA, připojím se přes USA server, nebo naopak když jsem v cizině a chci české titulky, tak se připojím přes český server. Ale není to jen Netflix, už se mi stalo, že v některých zemích jsem se nemohl dostat do bankovního nebo investičního účtu a pomohla až VPN. (A je toho víc… Online televize v cizině nefungují, porno a mnoho pofiderních webů ve spoustě zemí nefungují atd. Bez VPN si nic z toho nepustíš.)

Další důvod, proč ji používám, je ÚSPORA PENĚZ. Úsporou peněz myslím zamezení cenové diskriminaci. Diskriminace na základě polohy nebo nákupních návyků. Když někteří poskytovatelé vidí, že pravidelně nakupuješ určité výrobky, nebo bydlíš v bohatším státě, tak ti můžou uměle navýšit ceny. Stává se to v některých obchodech anebo při nákupu ubytování a letenek. Vždycky, když kupuju dražší letenky, tak je zkouším hledat z různých států, to samé dělám při hledání ubytování.

Rozepsal jsem některé výhody VPN, na které jsem narazil, ale samozřejmě jako všechno i VPN má své problémy, i když já jsem jich moc nenašel. 

Třeba pomalejší internet, normálně zpomalení o pár procent není vůbec poznat, ale v místech, kde internet funguje opravdu špatně, jsem byl nucen VPN vypínat. Stálo se mi to jen tam, kde rychlost internetu byla opravdu katastrofální, ale stalo.

V Dubaji, jak jsem psal výše, jsou VPN asi zakázané, a proto je blokují, takže jsem měl docela problém se připojit k cizímu serveru, ale naštěstí jsem vždy po pár minutách našel nějaký funkční server. 

Nedokonalé soukromí, VPN sice šifruje tvoje připojení a chrání tvoje soukromí, ale na základě souborů cookies v prohlížeči jsi stále identifikovatelný. VPN používání cookies neovlivní, musíš si je vypnout sám.

A poslední „nevýhoda“, kterou já jsem osobně nezažil, ale je dobré o ni napsat. 

V některých zemích nejsou VPN legální.

Vzhledem k důsledkům porušování zákona je dobré tuto problematiku znát. Odpověď na tuto otázku se však liší v závislosti na tom, o které zemi je řeč. Některé země, jako jsou například Rusko a Čína, totiž prohlásily VPN za nelegální. Jiné země však stále umožňují jejich používání. Je důležité si uvědomit, že zatímco VPN mohou být legální, je zakázáno provádět s nimi protiprávní činnost. Pokud používáš VPN k nelegálním aktivitám, pak budeš stíhán podle zákonů své země. Takže zatímco VPN může pomoci skrýt tvojí identitu; prodej drog, materiálů chráněných autorskými právy, šíření virů apod. je stále nelegální a může tě samozřejmě přivést do potíží.

A teď určitě máš v hlavě už jen jednu jedinou otázku:

Jakou mám vybrat VPN a stačí mi VPN zdarma? 

Odpovím ti další otázkou. Je něco v tomto světě opravdu zadarmo? 

VPN není nikdy zdarma, ty a tvoje data jste tou platbou. A asi nechceš, aby někdo neznámý měl možnost sledovat vše, co děláš na internetu. Z čeho si myslíš, že bude platit servery? Že by z peněz, co dostane za prodej tvých dat a tvého soukromí? Je to samozřejmě jen moje domněnka, ale je dobře se nad tím aspoň zamyslet.

Nejlepší VPN nemůžou být zadarmo, protože provoz serverů, které odbavují a maskují váš datový tok, něco stojí, stejně tak samotná konektivita. 

Jakou VPN si mám teda pořídit?

Určitě nedoporučuju žádnou VPN zdarma, jak píšu výš, tam nikdy nemůžeš vědět, kde tvoje data skončí. Doporučuju ti, jako u všeho, dát si čas a udělat vlastní research.
Já to tak osm let zpět udělal a po celodenním hledání jsem si pořídil NordVPN, která vyšla ve většině testu jako nejlepší placená VPN. 

Tu ti mohu po osmi letech doporučit. I teď po těch osmi letech jsem si dal práci s hledáním a stále podle recenzí vychází NordVPN jako nejlepší VPN – tím, že nejsem od NordVPN placený, tak až někdy narazím na lepší VPN, hned ji sem přidám.

Po letech zkoušení NordVPN po celém světě vám ji můžu opravdu doporučit jako nejlepší VPN, splnila všechna naše očekávání na 95 %. Fungovala vždy a všude bez problému a jako jedna z mála stále dokáže obejít nejsilnější cenzuru na světě – v Číně a nejmodernější geoblokaci služby Netflix. K tomu všemu je její cena bezkonkurenční.

Doplněno 10.4.2024: Bohužel, v posledním roce se setkávám s problémy v geolokalizaci. Když potřebuji přistupovat na nějaký web přes český nebo italský server, často musím projít několika servery, než se mi to podaří. Tento problém není způsoben chybou NordVPN, ale spíše vylepšením ochrany webů proti používání VPN.

Na jejich webu najdete, že vyhráli několikrát nejlepší VPN na světě, že mají nejrychlejší VPN na světě, že mají skvělý support (my ho nikdy nepotřebovali, tak nemůžeme hodnotit), ale pro nás byla obrovská přidaná hodnota NordVPN, že na jeden účet se může připojit 6 zařízení, takže máme NordVPN oba v PC, na mobilech a ještě na jedno zařízení máme volno.

Teď mají na oficiálním webu www.NordVPN.cz slevu 65 % na dvouletý program a jeden měsíc vyjde na 89 Kč měsíčně, což je podle mě zanedbatelná částka na to, jakou službu může udělat.

Nevybral/a sis v tipech zadarmo?
Naplánuji ti dovolenou na míru

Tip na trip

když jedeš na jedno místo
a chceš pomoc s hledáním
699,-
 • Nejlepší destinaci dle zadání
 • Všechny důležité informace
 • 1x zpáteční letenka
 • 3 x ubytování
 • Cesta z/na letiště
 • Jak prozkoumat okolí
 • 50% sleva na cestovní pojištění

Road trip

Chci chceš projet více míst
a chceš to mít bez práce
1 999,-
 • Nejlepší destinaci dle zadání
 • Všechny důležité informace
 • 1x zpáteční letenka
 • Jak se dopravit mezi místy
  (Letenky, jízdenky, auto, ...)
 • 3 x ubytování na každém místě
 • Cesta z/na letiště
 • Jak prozkoumat okolí
 • Itineráře
  (Mapy se všemi misty k návštěvě)
 • 50% sleva na cestovní pojištění

Tip na trip +

když jedeš na jedno místo
a chceš to mít bez práce
1 299,-
 • Nejlepší destinaci dle zadání
 • Všechny důležité informace
 • 1x zpáteční letenka
 • 3 x ubytování
 • Cesta z/na letiště
 • Jak prozkoumat okolí
 • Itinerář
  (Mapa se všemi místy k návštěvě)
 • 50% sleva na cestovní pojištění

NAUČ SE, JAK CESTOVAT LOWCOST

Nauč se, jak si sám/a najít nejlevnější letenku, ubytování, včetně všech důležitých informací, jak cestovat lowkost.
NEBUĎ ZÁVISLÝ/A NA MÝCH TIPECH.

Nejnovější tipy na trip