fbpx
Top

Hned v první chvíli, kdy začnete plánovat nějakou cestu, zjistěte si, zda do dané země potřebujete nějaké očkování. Některá očkování si totiž musíte nechat dát s dostatečným předstihem, aby začala včas účinkovat a některé vakcíny se očkují v několika fázích.

Nejlépe vám s očkováním poradí v očkovacích centrech, kde se přímo nachází sekce cestovního očkování. Sami jsme tam byli a narazili jsme na velice příjemnou doktorku, která nám nenutila žádná zbytečná očkování, jen aby z nás dostala více peněz, naopak nám doporučila jen ta, která jsou opravdu důležitá.

Dále je dobré si pořídit mezinárodní očkovací průkaz, který od vás v některých místech mohou požadovat, aby vás vůbec pustili do země. Jedná se zejména o místa, kde je nějaké očkování povinné.

Pokud cestujete do Asie, doporučuje se takzvané „cestovatelské trio„, které zahrnuje tetanovku (tu asi většina z nás má, ale je dobré si ověřit, zda není čas na obnovení), dále je to žloutenka A+B, ta se očkuje dokonce na třikrát. Pokud jste narozeni po roce 1990, očkování proti žlotence typu B byste měli mít (je celoživotní a v ČR povinné), tudíž vám stačí jen vakcína proti žloutence typu A, která se očkuje pouze dvoufázově (druhá fáze stačí do roka, aby se upevnila na doživotí). Třetím očkováním je tyfus, což je jednorázové očkování, které vydrží ale pouze 3 roky.

Do Jižní a Střední Ameriky a do částí Afriky se očkuje proti žluté zimnici, jedná se o vakcínu na celý život. V těchto oblastech není jen doporučená, nýbrž povinná.

Do některých oblastí světa se také očkuje proti meningokovým virům.

Vždy je tedy důležité se informovat o konkrétní zemi, kterou chcete navštívit.

2

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.