fbpx
Top

Osaka – Kansai (Japonsko) průvodce


Proč navštívit Japonsko?

Těch důvodů je nekonečně mnoho. Japonské zenové zahrady a chrámy, japonské animé, komiksy Manga, japonská elektronika, japonské výtvarné umění, sushi, zápasy sumo, krásné gejši, rozkvetlé sakury a v neposlední řadě japonský životní styl. Japonsko má svoje kouzlo, protože vám odhalí zcela jiný svět než na jaký jste doposud byli zvyklí. Není jako nám známý západní svět a není ani jako zbytek Asie, je prostě jedinečné. A v čem je vlastně tak jiné? Dalo by se říci, že v podstatě ve všem.


Jak letět levně do Osaky?

nejlevnější letenky z Prahy do Osaky

Do Japonska létá už mnoho leteckých společností, uvedeme tedy pouze přibližné ceny.

Z Prahy můžete sehnat letenku již okolo 15 000 Kč, poletíte-li s jedním přestupem.

Bez přestupu můžete letět například z Mnichova, ale cena se pohybuje od 20 000 Kč a výše.


Ubytování v Osace

V jaké části Osaky se ubytovat?

Nejlépší je sehnat ubytování poblíž jednoho ze dvou hlavních centerMinami (Namba) či Kita (Umeda). Spíše bychom doporučili Minami, tedy okolí zastávky Namba, jelikož tahle část města je levnější, jsou tu i levnější restaurace a hlavně je tato část města autentičtější. Odtud dojdete na spoustu míst pěšky, čímž ušetříte za veřejnou dopravu a poznáte pravou tvář Japonska.

Ceny ubytování v Osace

Samozřejmě záleží vždy na sezóně, my jsme tam byli na přelomu února a března.

Za naše ubytování jsme platili 405 Kč za osobu na noc.

Nejdražší sezóna je na jaře – tedy březen – květen, protože v tomto období kvetou sakury.

Během léta a podzimu se ceny pohybují zhruba následovně:

  • 450 kč za osobu/noc v hostelu
  • 600 Kč za pokoj/noc ve sdíleném bytě přes airbnb nebo v hotelu přes booking
  • 1000 Kč za apartmán/noc

Doporučujeme ubytování

A) Zen Labo Osaka * ve čtvrti Minami (Namba).

B) Hotel WBF Namba Motomachi *** ve čtvrti Minami (Namba).

C) Soukromý apartmán FAERY v plně vybaveném bytě ve čtvrti Minami (Namba).

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com


Doprava po Osace

Po Osace jsme chodili hlavně pěšky, protože na každém rohu bylo něco zajímávého. Na delší vzdálenosti jsme jezdili vlakem. Po městě i mimo město se tu využívají vlaky (ve městě slouží jako metro), ceny jsou různé, neboť se platí přesně podle toho, na jaké zastávce vystoupíte a s jakou linkou pojedete. Nejnižší cena za lístek na vlak po městě (linka Osaka loup) byla 180 jenů (36 Kč). Z letiště na ubytování jsme platili za lístek na vlak 920 jenů (184 Kč).


CENY JÍDLA A JAK UŠETŘIT

Kde a jak se stravovat?

V Japonsku stejně jako ve většině asijských zemí se příliš nevyplatí si vařit, leda tak nějaká jednoduchá jídla (maso s rýží, vajíčka, apod.)

Jednou z velkých výhod japonských restaurací je ta, že všude dostanate k jídlu zdarma nejen vodu, ale i čaj.

Nejlevnější a zároveň nejlepší jídla seženete v místních restauracích, které mají nápisy pouze ve znacích. Nevypadají vůbec na úrovni a vy většinou ani nevíte, co za jídlo dostanete (pokud si nepřeložíte znaky). Nicméně se tady stravují místní obyvatelé a vy si můžete být jisti, že tady najdete jen tu nejlepší kvalitu. Najíte se zde i pod 400 jenů (80 kč).

Za podobné ceny se najíte také v místních restauracích, kde si objednáváte jídla v automatu u vchodu a během pár minut dostanet jídlo na stůl. Často tu bývají jídla napasaná i v angličtině a hlavně tu můžete vybírat podle obrázků. Ceny takovýchto jídel se pohybují okolo 450 jenů (90 Kč). 

Po městě najdete také spoustu běžných místních restaurací, které mají nápisy také jen ve znacích, někdy s přepisem do latinky a někdy dokonce s přepisem do angličtiny. Tyto restaurace mají téměř vždy ve vitrínách vystavené umělé modely jídel, tudíž si můžete vybírat alespoň vizuálně. Ceny se většinou pohybují v rozmezí 650 – 850 jenů (130 – 170 Kč). 

Nejdražší restaurace jsou samozřejmě ty, které vypadají nejlépe (často až v západním stylu), to vám ale nezaručí lepší kvalitu, většinou je to naopak. Často jsou stylizované do západního stylu. Dražší jsou samozřejmě také restaurace s různými specialitami, ať už mořskými či steakovými (viz Kobe steak).

V neposlední řadě je také důležité zmínit místní samoobsluhy (7Eleven, FamilyMart, Lawson), kde seženete nejen hotová jídla (ceny záleží vždy na lokalitě), ale také nejrůznější svačiny od místního pečiva, přes sendviče a sušenky, až po různé rýžové sladkosti. V Japonsku snad všechno chutná skvěle, takže určitě nic nevynechejte.

Přehled cen jídel

Ceny v samoobsluhách (7Eleven, Lawson, FamilyMart) :

Maso na špejli 140 jenů (28 kč)

Trojúhelník rýže 80 jenů (16 kč)

Sendvič 130 – 180 jenů (26 – 36 kč)

Sladké pečivo od 50 jenů (10 kč)

Plněný masový knedlíček 120 – 160 jenů (24 – 32 kč)

Panmelone (místní sladká speialita) 100 jenů v obchodě (20 kč) a 300 jenů čerstvý z pekárny (60 kč)

Cappucino z kávovaru 150 jenů (30 kč)

Balené nápoje – chlazené či ohřívané 50 – 130 jenů (10 – 25 kč)

Jaké speciality nevynechat?

Ichiran Ramen – nejlepší řetězec japonských polévek Ramen

Sushiro – nejlepší running sushi

Homihoudai, Tabehoudai – japonské „all you can eat“

Yakiniku – grilované maso, které vám připraví přímo před vámi. Někdy je cena stanovená za určité množství masa a někdy také bývá nabízeno jako sněz co sníš.

Takoyaki – smažené těstové kuličky z chobotnice jsou jednou z nejoblíbenějších pochoutek místního street foodu,na které natrefíte na každém rohu.

Určitě ochutnávejte na ulicích místní street food, najdete tady ta nejpestřejší jídla, která jinde po světě nenajdete. Také nezapomeňte navštívit japonské čajovny.


Mohlo by vás zajímat, že…

Všude narazíte na automaty s nápoji

Všude po Japonsku se nacházejí automaty na nápoje, v nichž si můžete koupit jak chlazené, tak teplé nápoje, jako například různé druhy čajů, káv, limonád, apod. Dokonce tu mají i automaty na alkohol, kde si můžete koupit například typický japonský nápoj Saké (těchto automatů je o něco méně). Nejsou to ale ledajaké automaty, v kterých byste koupili průměrné nápoje, jak tomu po světě bývá. Tady si koupíte opravdu kvalitní a chutné nápoje! Ceny se navíc pohybují od 50 jenů (10 kč). Dokonce jsme zaslechli, že v případě zemětřesení by se tyto automaty měly otevřít zdarma…

Japonsko má na vše vychytávky

Těchto vychytávek je spousta a vás často překvapí, jak skvěle některé věci fungují.

Jednou z těch nejznámějších jsou japonské hi-tech záchody, které mají zabudované trysky na mytí vašich intimních partií a navíc mívají nad nádrží kohoutek s tekoucí vodou – nejprve si v ní umyjete ruce a následně se vodou naplní nádržka na splachování, což je velice ekolokické.

Další vychytávka, kterou jsme měli v bytě, byla pračka a sušička v jednom. Na pračce jsme jednoduše nastavili určitý program, prádlo se vypralo a následně se rovnou i vysušilo. Člověk tak má ušetřenou práci s přendaváním prádla, sušením i žehlením.

V Kyotu jsme přespali na hotelu, kde například v koupelně prostřední část zrcadla byla vyhřívaná, tím pádem se tato část zrcadla nezamlžila poté, co jste se vysprchovali a vytvořili páru v koupelně.

V některých restauracích dostanete odkládací stoličku na kabelku a před obchody najdete vždy stojany na deštníky.

Takovýchto drobných i větších vychytávek najdete po Japonsku spousty a nikdy vás nepřestanou ohromovat.

Najdete tu obchody „vše za 100 jenů“

Tyto obchody se nazývají Daiso a naleznete zde snad vše od doplňků do domácnosti, přes elektroniku a papírnictví až po suvenýry.

Stejně tak tu najdete takové obchody s potravinami, jmenují se Lawson 100.

100 jenů je v přepočtu 20 kč, takže se opravdu vyplatí tady nakoupit vše, co potřebujete.

TIP! Zajímá vás, v čem spočívá jedinečnost Japonska a co jsme skutečně zažili? To vše se dočetete v tomto článku.


10 míst, která stojí za návštěvu

1. Osaka Castle

Hlavní chlouba města Osaka, to je Osacký hrad. Výstavba začala v r. 1583, přičemž Toyotomi Hideyoshi měl v úmyslu, že se hrad stane centrem nového sjednoceného Japonska pod Toyotomi pravidly. Byl to tehdy největší hrad. Hradní věž je obklopena citadelami, branami, věžičkami, impozantními kamennými zdmi a příkopy. Zahrada Nishinomaru zahrnující bývalou „západní citadelu“ je místem, kde se nachází 600 Sakur (japonských třešňových stromů), čajovna, bývalý penzion Osaka a pěkný výhled zdola na hradní věž. Dovnitř hradu je vyžadováno vstupné.

2. Shitennō-ji Temple, Osaka

Shitennoji (四 天王寺, Shitennōji) je jedním z nejstarších japonských chrámů a vůbec první budova postavená státem. Byl založen v roce 593 princem Shotoku, který podporoval zavedení buddhismu do Japonska. Ačkoli budovy chrámu několikrát v průběhu století vyhořely, byly vždy pečlivě rekonstruovány, aby odrážely původní design 6. století.

3. Minami (Namba)

Minami (South, „jih“) je jedním z hlavních městských center v Ósace, nachází se u stanice Namba. Je to nejznámější zábavní čtvrť ve městě a nabízí bohaté možnosti stravování, nakupování a kochání se typicky japonským městským ruchem. Okres je snadno dostupný, protože sem jezdí několik vlakových linek. Patří sem například i „Jakuza čtvrť“ Shinsekai.

4. Kita (Umeda)

Kita (北, “severní”), také známý jak Umeda (梅田), je jedním ze dvou hlavních městských center, je tedy protějškem Minami. Centrum Kita prošlo v posledních letech velkým faceliftem a plánuje se další zlepšení. Stanice JR Osaka byla nedávno přeměněna z jedné z nejtemnějších a nejvíce stísněných míst v Japonsku do jednoho z nejpříjemnějších míst a Kita bylo přestavěno na novou moderní městskou čtvrť.

5. Chrámy a Svatyně ukryté po Osace

Celá Osaka je protkána spoustou šintoistických svatyň a budhistických chrámů, stačí když se budete procházet po městě pěšky a najdete jich spoustu. Je zvykem se před vstupem do areálu vždy uklonit a uvnitř můžete pozorvat místní, jak se chovají, jaké dělají rituály a zkusit se přizpůsobit. Za vidění stojí například Isshin-ji temple, Nambayasaka Shrine, Hozenji temple, Tsuyu Tenjinsha a spousta dalších…

6. Kyoto

Kyoto (京都, Kyōto) sloužilo jako hlavní město Japonska a rezidence císaře od roku 794 do roku 1868. Je to jedno z deseti největších měst v zemi s populací 1,5 milionu lidí a moderní tváří. Během staletí bylo Kjóto zničeno mnoha válkami a požáry, ale kvůli jeho výjimečné historické hodnotě bylo upuštěno od seznamu cílových měst pro atomový útok. Přes jeho dnešní moderní tvář a turistický ruch zde naleznete spoustu překrásných historických památek.

7. Ginkaku-ji, Kinkaku-ji, Kijomizu-dera temples - Kyoto

Tři nejznámější a nejkrásnější chrámy v Kyotu. Každý z nich je jedinečný jiným způsobem. Kinkaku-ji je chrám celý ze zlata v přírodě na okraji jezera. Ginkaku-ji je chrám s typickou japonskou zenovou zahradou a úchvatným výhledem na město. Kiomizu-dera je větší chrámový areál, s typickou červenou japonskou architekturou a překrásnými výhledy na město.

8. Fushimi Inari-taisha, Kyoto

Fushimi Inari je šintoistická svatyně v jižním Kjótu. Je známá pro jeho tisíce vermilion torii bran, které se rozpínají za hlavními budovami. Trasy vedou do zalesněného lesa posvátné hory Inari, která stojí 233 metrů a patří do areálu svatyně. Fushimi Inari je nejdůležitější z několika tisíců svatyň zasvěcených Inari, šintoistickému bohu rýže. Před vchodech svatyň se nacházejí sošky lišek jakožto poslové Inari.

9. Arashiyama

Arashiyama je druhou nejvýznamnější památkovou čtvrtí v Kjótu. Je plná chrámů a svatyň, ale hvězdnou atrakcí je proslulý bambusový háj Arashiyama. Arashiyama je na západě Kjóta a rozpíná se podél pohoří Arashiyama (což znamená „Bouřkové hory“). Je to celkem krátká vzdálenost od centra Kjóta: ať už jedete vlakem, autobusem, na kole nebo taxíkem, obvykle vás čeká 30 minut cesty.

10. Nara

Nara se nachází méně než hodinu od Kjóta a Osaky. Díky své minulosti jako prvnímu stálému městu zůstává město plné historických pokladů, včetně některých z nejstarších a největších chrámů v Japonsku. Největším zážitkem tu jsou především srnky, které čekají, až jim dáte krmivo zakoupené v místních stáncích. Srnky se před vámi nejprve ukloní, takže se můžete naoplátku také uklonit a potom je třeba nakrmit a podrbat za ouškem. Jen pozor, aby se jich na vás neseběhlo moc najednou 🙂 .

Navrhovaný denní rozpočet – 33 EUR / 840 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

1

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.