fbpx
Top

New York City (New York) průvodce


Proč navštívit New York?

New York rozhodně patří mezi nejkrásnější města světa a je to místo, které většina z nás už částečně zná z různých seriálů a filmů. New York je město módy, město výškových budov nabízejících dechberoucí výhledy, New York je město, které nikdy nespí. Tohle město má prostě svůj jedinečný šarm a ten mu nikdo nevezme. A když sem vyrazíte v době Vánoc, budete okouzleni dvojnásob, newyorčané totiž umí vykouzlit ne jen tak ledajakou vánoční výzdobu!


Jak letět levně do New Yorku?

nejlevnější letenky z Evropy do New Yorku

Z Evropy létá nejlevněji Norvegian Air z města Oslo od 7500 Kč.

Do New Yorku létá spousta dalších aerolinek a mnohé z nich mívají různé akce.

nejlevnější letenky z Prahy do New Yorku

Z Prahy se můžete dostat do New Yorku od 9000 kč, pokud poletíte s jedním přestupem, tuto možnost nabízí spousta aerolinek.

Letenka z Prahy bez přestupu se dá sehnat u Delta Airlines již od 13 200 Kč.

*Nezapomeňte, že cesta s přestupem trvá třeba 20 hodin, zatímco bez přestupu se do NYC dostanete za necelých 9 hodin.

Ceny letenek zahrnují pouze palubní zavazadlo nikoliv odbavované.


Ubytování v New Yorku

Doporučujeme ubytování

Guest room nice family in Cypress Hill

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com.

Ceny ubytování v New Yorku

Na Bookingu i Airbnb se nejlevnější pokoje v Brooklynu pohybují běžně v rozmezí 17002000 Kč za noc (za pokoj). Na Manhattanu byste sehnali nejlevnější hostely v Chinatownu zhruba od 1500 Kč za noc, ale je nutné brát v potaz, že tyto hostely mají velmi nízké hodnocení a žádný komfort vás tu nečeká. Výjimečně se dají levné pokoje najít i na Manhattanu, ale většinou se jedná o byty v okolí Bronxu, což není příliš bezpečná čtvrť New Yorku. A v neposlední řadě se nenechte zmást, pokud objevíte levný pokoj/byt v dobré čtvrti na airbnb, jelikož se může stát, že na vás majitel nebude reagovat (občas se tu najdou podvodníci a podobně). Každopádně se nenechte od dobré nabídky hned odradit a zkuste to, třeba budete mít zrovna vy štěstí.

My jsme platili 1000 kč za noc, asi jsme zrovna štěstí měli. Dům byl starší, ale čistý a útulný, byl na skvělém místě u metra a internet tady fungoval naprosto bez problémů. Bydleli jsme zde v prosinci 2018.

V jaké části New Yorku se ubytovat?

Na Manhattanu levné ubytování jen tak nenajdete, leda tak v nějakém hodně skromném hostelu nebo v Bronxu. Doporučujeme shánět ubytování v Brooklynu kdekoliv v blízkosti metra směrem na Manhattan. Z jiných městykých částí než je Brooklyn totiž metro na Manhattan nejezdí. Když tedy budete hledat ubytování v Brooklynu, najděte si, jaké linky metra jsou poblíž a jak jsou daleko. My jsme například jezdili na Manhattan metrem 40 minut, ale bydleli jsme jen 5 minut chůze od zastávky metra. Kromě pokoje jsme měli k dispozici vlastní koupelnu, sdílený obývák a také kuchyň. Měli jsme štěstí na velmi laskavé hostitele, kteří se snažili respektovat naše soukromí na maximum.


Doprava po New Yorku

V New Yorku je metro jasná volba. Jezdí tady i autobusy, ale v tom provozu byste tady asi přišli o veškerou trpělivost. Na metro můžete navíc nasednout přímo na letišti. New York je opravdu velké město, tudíž ať už budete bydlet kdekoliv, metrem budete muset jezdit denně. Proto je výhodné pořídit si rovnou lístek na více dní, podle toho, jak dlouho se zdržíte.

Cena dopravy

Cena za lístek na metro z letiště do města: 5 dolarů

Cena za lístek (jedna jízda) na metro po městě (zahrnuje Mahanttan i Brooklyn): 2,75 dolarů

Cena za sedmidenní lístek – MetroCard (neplatí na letiště) – 32 dolarů


Ceny jídla a jak ušetřit

Ceny jídla v New Yorku se v podstatně neliší od cen v jiných městech USA.

Pokud se chcete stravovat levně, jedna možnost je stravování se po fastfoodech a druhá je nakoupit si vlastní jídlo, ráno se nasnídat v bytě (například musli s mlékem) a občas si večer uvařit, pokude tedy nebudete ve městě dlouho do večera. My jsme si kupovali jídlo v brooklynských marketech, takže jsme měli vždy co snídat, měli jsme s sebou vždy nějakou svačinu a když jsme byli večer dřív doma nebo jsme pro změnu do města vyráželi později, uvařili jsme si oběd/večeři.

Pokud byste se chtěli dobře a levně najíst v restauraci, nejlepší volbou je China town. My jsme si tady dali jídlo za 7 dolarů (bez taxy) a jídlo bylo skvělé a porce velké.

POZOR si ale dávejte na finální cenu za jídla! Ceny jsou uvedeny bez taxy a bez dýšek. Ceny bez taxy jsou uváděny bohužel nejen v restauracích, ale i ve fastfoodech.

Co se týče dýšek, ty jsou nevyzpytatelné. V restauracích se započítávají přímo do ceny, je zde tedy povinné dýško. Ale může se vám stát, že vám bude započítáno dýško (tips) i v obyčejném stánku na ulici. Ve fastfoodech bývá dobrovolné. Sami jsme zažili povinné dýško i ve stánku na Vánočních trzích.


Mohlo by vás zajímat, že…

V metru můžete zažít překvapivé show

Jestli chcete vidět něco netradičního, co jen tak někde nezažijete, určitě se projeďte newyorským metrem, a to především večer linkou A. Potkáte tak bláznivé lidi různého tipu, třeba tanečníky. Na zastávkách skoro všude narazíte na umělce, kteří většinou hrají na nějaký hudbení nástroj. Občas i na nějaký dost neobvyklý nástroj, který si sami sestavili.

Seriál Přátelé se v New Yorku nenatáčel

Slavná kavárna Central Perk, kterou asi všichni známe ze seriálu Přátelé, v New Yorku vlastně neexistuje. Jedná se o fiktivní místo, které vzniklo v Los Angeles ve studiu Warner Bros. Nenej interiér, ale také exteriér. Tam se natáčely i další scény z bytu. Možná vás to překvapí, ale dokonce i scény z Central parku ve skutečnosti také vznikly ve těchto studiích.

TIP! Zajímá vás, jak to vypadalo v New Yorku před Vánoci a co jsme zažili? To vše se dočetete v tomto článku.

 

 


10 míst, která stojí za návštěvu

1. Výhledy: Top of The Rock/ Empire State Building/ One World Observatory
2. Socha Svobody
3. Central Park
4. Brooklyn Bridge + Brooklyn Bridge Park
5. New York Public Library
6. Times Square
7. 230 Rooftop Bar
8. One World Trade Center
9. Newyorská muzea
10. China Town

Navrhovaný denní rozpočet – 43 EUR / 1100 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

0

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.