fbpx
Top

Martinik (Karibik) průvodce


Proč navštívit Martinik?

Martinik je tropickým karibským rájem, který je stále jen málo zasažen turismem. To znamená, že přírodu tady nenarušují hotelové rezorty, na silnicích není velký provoz a pláže nejsou posázeny lehátky. Najdete tady krásné dlouhé světlé pláže téměř bez lidí, průzračně čisté moře a všude spoustu rostlin včetně barvitých květů. Díky tomu, že se stále budete nacházet jednou nohou v Evropě, budete se tady cítit bezpečně a seženete tu téměř cokoliv, jelikož Martinik je jedním z nejvyspělejších ostrovů v Karibském moři.

Jak letět levně na Martinik?

aerolinky, které létají na Martinik

  • LEVEL: nízkonákladová společnost, létá na trase Paříž – Martinik (nejevnější let)
  • KORSAIR INTERNATIONAL: létá na trase Paříž – Martinik
  • AIR CARAIBES: létá na trase Paříž – Martinik
  • AIR FRANCE: létá na trase Paříž – Martinik
  • KONDOR: létá na trase Frankfurt – Martinik

Nejlevnější letenky z Evropy na Martinik

Praha – Paříž – Martinik.

Letěli jsme za tyto ceny pouze s kabinovým zavazadlem:

  • Praha – Paříž: Ryanair za 519,- Kč/osoba 

(základní cena letenky 319,- Kč + příplatek za priority, abychom měli zavazadla na palubě – je to levnější než samotný příplatek za zavazadlo – POZOR NA TO!)

– další způsoby, jak se levně dostat do Paříže najdete pod destinací Paříž

  • Paříž – Martinik: Level za 2675,- Kč/osoba

Ubytování na Martiniku

Doporučujeme ubytování

La Caféière: samostatný byt v zadní části domu majitelů, přes Airbnb

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com.

CEny ubytování na MArtiniku

Skromnější ubytování přes airbnb se dá sehnat zhruba od 800 kč za noc. My jsme platili 1000 kč za noc, měli jsme starší obyčejný byt, ale krásný výhled a ideální lokaci. Bydleli jsme zde v prosinci 2018.

V jaké části MArtiniku se ubytovat?

Čím více na jihu, tím lépe. Na jihu ostrova se nacházejí nejkrásnější pláže ostrova a především Karibské moře. Když už jedete do Karibiku, přece se nechcete koupat v Atlantiku nebo jezdit přes půlku ostrova. Dále doporučujeme bydlet co nejvýše na kopci. V úrovni pláže je i večer dost teplo, zato na kopci fouká příjemný svěží vítr, takže se vám bude líp spát a nebudete potřebovat klimatizaci.


Doprava po Martiniku

Jelikož se nacházíte na ostrově, kde jezdí mhd poměrně omezeně, auto je jasná volba.

Auto vám umožní se pohybovat kdekoliv a kdykoliv. Nejlevnější auto seženete v autopůjčovnách na letišti s tím, že si auto rezervujete dopředu.

Auto si půjčte hned na letišti, abyste se měli jak dopravit na ubytování. Navíc tu auta bývají za nejlepší ceny.

Doporučujeme využít vyhledávač Rental cars, kde můžete porovnat ceny jednotlivých půjčoven.

Ceny

Pro příklad, jak se pohybují ceny půjčovného uvádíme cenu, kterou jsme zaplatili my sami.

Auto jsme měli půjčené na 13 dní od společnosti Keddy (spadá pod společnost Europcar) za 5940,- Kč (457,- na den) a měli jsme půjčené auto Dacia Sandero.

Za 13 dní jsme ujeli 1005 Km a nafta nás celkem vyšla na 1984,- Kč.

 

*TIP: Jakmile si zjistíte cenu auta z autopůjčovny, zkuste si zjistit, zda váš pronajímatel ubytování nenabízí i půjčení auta. Některá ubytování tuto možnost nabízejí, ovšem je dobré zjistit si, zda je cena výhodnější než z autopůjčovny.


Ceny jídla a jak ušetřit

Ceny jídla se tu pohybují podobně jako ve Francii.

Jelikož je Martinik francouzským regionem, jídlo tu není úplně nejlevnější. Nejvíce tady člověk tedy ušetří, pokud si nakupuje a vařit si. Kde nakoupíte nejlevněji? V supermarketu Leader Price. Zjistíte, že sem turisté nechodí a nakupují tu téměř jen místní, ale opravdu tu seženete potraviny za ty nejlepší ceny. Další možností, kde dále nakupovat, je Carrefour, tam jsou ceny o něco vyšší.

Pokud jde ale o zeleninu, ovoce nebo ryby, pro ty si určitě zajděte na místní trhy, seženete tam místní suroviny za lepší ceny a mnohem vyšší kvalitu.


Mohlo by vás zajímat, že…

Na Martiniku se nacházejí jedny z nejjedovatějších stromů na světě

Manchinella obecná je strom, který má v sobě mízu obsahující látku zvanou forbol. Tato látka vyvolává na lidské kůži popálení, puchýře a záněty, tudíž jen smaotný dotek kůry může způsobit dermatitidu. Nejhorší je však požití „zakázaného ovoce“, které vypadá jako malé jalíčko a údajně je dokonce sladké. Okamžitě ale způsobujeotoky a vředy zažívacího traktu a toxin navíc působí na lymfatické uzliny, což způsobuje nesnesitelnou bolest v páteři

Na Martiniku seženete nejlepší rum na světě

Po celém světě se rum vyrábí z takzvané melasy, což je odpad, který vzníká při výrobě cukru. Je to především z ekonomického hlediska, aby se z třtinové třtiny udělal primárně cukru a až následně se vyrábí rum. Ovšem na Martiniku se rum vyrábí přímo ze šťávy cukrové třtiny, takže je jeho výrazně jiná. Tyto rumy se nazývají „agricole“ a jsou označovány zkratkou AOC.

Původní obyvatelé byli Indiáni

Původním obyvatelstvem ostrova byli karibští indiáni, kteří ale byli od 17. století vyhubeni vlivem okupace francouzských zemědělců, kteří se zde usídlili kvůli úrodné půdě ostrova.

TIP! Zajímá vás, co jsme na Martininku poznali a skutečně zažili? To vše se dočetete v tomto článku.


10 míst, která stojí za návštěvu

1. Pláž Grande Anse des Salines

Tato pláž na jihu ostrova je považována za nejkrásnější pláž celého ostrova. Jedná se o dlouhou pláž s velmi světlým pískem a je lemována mnoha kokosovými palmami a listnatými stromy. Nachází se u města Ste-Anne.

2. Musée du Rhum Saint-James et Distillerie Saint-James

Muzeum rumu je přístupné pro návštěvníky zdarma a na vyžádání zde můžete také zdarma ochutnat rumy, které si sami zvolíte. Můžete si tak prohlédnout stroje k výrobě rumu a stejně tak archivní rumy, které mají už vyšší finační hodnotu. V poledne je zde možnost projížďky vláčkem třtinovými i banánovými plantážemi za cenu 5 euro. Ochutnávku je idéalní ponechat na konec návštěvy, přičemž si tady rovnou můžete zakoupit rum, který vás zaujme, za přívětivější ceny, než byste sehnali v obchodě.

3. Cap 110 + Rocher du Diamant

Cap 110 byl navržen místním umělcem Laurentem Valèrem. Památník se nachází v Anse Caffard a byl postaven v roce 1998 z podnětu města Diamant při příležitosti 150. výročí zrušení otroctví. Odtud navíc můžete pozorovat skálu Rocher du Diamand, jež dostal název pro svůj tvar připomínající diamant. Vstup na ni je zakázán z důvodu zachování místní fauny.

4. Grande Anse d'Arlet

Jedná se o snad jediný záliv na celém ostrově, kde můžete během šnorchlování ve vodě spatřit mořské želvy a krásné rudé karibské mořské hvězdice. Nejsou tu skoro žádné vlny, co by vířily vodu, takže je tohle místo po šnorchlování prostě ideální.

5. Anse d'Arlet

Jedno z rybářských měst, jehož dominantou jsou červené střechy a především dřevěné molo postavené přímo před kostelíčkem. Když půjdete na konec mola, užijete si jedinečný výhled na tohle přímořské městečko.

6. Saint-Pierre + Mont Pelée

Město Saint-Pierre bývalo hlavním městem ostrova až do roku 1902. V této době došlo k erupci sopky Mont Pelée ležící pouhých 6 kilometrů od města Saint-Pierre a měřící 1397 m n. m. Erupci údajně přežili pouze dva lidé a jedním z nich byl vězeň zavřený na samotce. Ve měste dnes můžete najít trosky vězení i dalších budov. Samotná sopka je údajně jasně vidět pouze 6 dní v roce, zbytek dní je schovaná v mracích. Cesta na vrchol není moc schůdná, jelikož je velmi bahnitá, zarostlá a poměrně prudká.

7. Étang des Salines + Savane des Pétrifications

Étang des Salines je slaná laguna a zároveň chráněná oblast, kde můžete spatřit většinu místního vodního ptactva . Dalším hojným živočichem jsou zde krabi, takzvaní „C’est ma faute“, kteří jsou většinou malinkatí a mají jedno klepeto mnohem větší než to druhé. Přes lagunu vede dřevěné molo, kudy se můžete procházet, pozorovat faunu a flŕu a vzdělávat se za pomoci naučných tabulí.

Savana je místo, kde se střetává Karibské moře s Atlantickým oceánem, až sem je to krásná procházka a vedoucí přes dřevěnou lávku nad slanou zátokou.

8. Presqu'île de la Caravelle

Ideální místo na procházku přírodou. Pokud dojedete až k zřícenině hradu Dubuc, narazíte na dvě stezky, z nichž každá vydá na cca 1,5 hod chůze. Uvidíte zde růst zajímavé mangrovníky a můžete zde narazit i na zajímavé ptactvo. Na polostrově jsou i písčité pláže, nicméně jsou tady silnější proudy, neboť se již nacházíte u Atlantiku.

9. Palírna Trois Rivières

Jedna z dvanácti funkčních palíren rumu. Dá se říci, že tato palírna je jednou z těch nejkomplexnějších palíren na ostrově, jelikož zde můžete pozorovat celý proces výroby rumu. Můžete si místo projít sami zdarma nebo si zaplatit průvodce, který vám celý proces výroby podrobně vysvětlí. Celé místo je velmi udržované také po estetické stránce a stojí tu i kamenný mlýn. V neposlední řadě zde můžete zakoupit vkusné suvenýry místních výrobců.

10. Cascades Saut Gendarme + George de la Falaise

Dva krásné vodopády ostrova. První je snadno dosažitelný jen pár krůčků od silnice (asi 100 metrů. Je to enší vodopád, kde je voda zhruba po kolena.

Druhý vodopád je hůře dosažitelný, ale o to větší zážitek nabízí. Na cestu si musíte vzít místního průvodce za poplatek 7 euro, jelikož se budete brodit k vodopádu vodou, která místy může dosahovat až ke krku. Cestou se držíte lana podél skal, tudíž není čeho se bát, máte-li zkušeného průvodce.

Navrhovaný denní rozpočet – 43 EUR / 1100 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

0

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.