fbpx
Top

Los Angeles (Kalifornie) průvodce


Proč navštívit Los Angeles?

Je známo, že Kalifornie je destinací snů pro nekonečné slunce, kilometry dlouhých písečných pláží, svobodný životní styl a množství věcí, které nabízí. Pokud tedy navštívíte západní pobřeží USA, nebo pokud hledáte něco nového, co byste chtěli prozkoumat, pak by to mělo být právě Los Angeles.


Jak letět levně do Los Angeles?

nejlevnější letenky z Prahy do Los Angeles

Do Los Angeles létá už mnoho leteckých společností, uvedeme tedy pouze přibližné ceny.

Z Prahy můžete sehnat letenku již od 8 000 Kč, poletíte-li s jedním přestupem.

Bez přestupu z Prahy do Los Angeles zatím žádná aerolinka prozatím nelétá.


Ubytování v Los Angeles

V jaké části Los Angeles se ubytovat?

Nejlépší je sehnat ubytování poblíž pobřeží, nikoli v centru, jako to často u měst doporučujeme. V centru LA není nic moc k vidění, a tak byste to všude měli dál. Navíc se po centru nacházejí různé chudinské čtvrti a nemusí to být vždy bezpečné. Doporučujeme tedy místa jako je Santa Monica, Manhattan Beach nebo například Beverlywood, kde jsme sami bydleli. Ubytování jsme sháněli na poslední chvíli a nebyli jsme 100% spokojeni, proto doporučujeme jiná ubytování.

Ceny ubytování v Los Angeles

Ceny se v závislosti na sezóně mění jen minimálně, rozdíl bude spíše v obsazenosti.

Hlavní sezónou jsou v LA letní měsíce.

Za naše ubytování jsme v lednu 2019 platili 997 Kč za osobu na noc a měli jsme k dispozici vlastní pokoj, koupelnu, předsíňku, lednici a mikrovlnku.

Doporučujeme ubytování

Pokud budete ubytování rezervovat dopředu, doporučujeme tato ubytování s nejlepším poměrem cena/kvalita:

A) Motel Days Inn u Manhattan Beach

Cena: cca 930 Kč za osobu na noc (se snídaní)

B) Hotel Ocean Park v Santa Monica

Cena: cca 1080 Kč za osobu na noc (bez snídaně)

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com.


Doprava po Los Angeles

Po městě je dobré přesouvat se především autobusy a metrem, na delší vzdálenosti se ale z časových důvodů vyplatí zvolit raději  Uber. Abyste mohli jezdit metrem, musíte si nejdříve v metru přes automat zakoupit kartu TAP CARD, která stojí 2 dolary. Tato karta platí i pro městské autobusy s označením „Metro“. Na kartu si následně dobijete jízdné na více dní nebo jednotlivé jízdné pro každou cestu. Ostatní autobusy po městě tuto kartu nevyžadují a lístek si kupujete u řidiče, cena jízdného se také mírně liší. Mějte v autobusu vždy připravenou přesnou částku, jelikož automat nevrací peníze!

Ceny jízdného metrem a autobusy s označením „metro“

  • 1 jízda – 1,75 dolarů
  • 1 den – 7 dolarů
  • 1 týden – 25 dolarů

Ceny jízdného běžnými městskými autobusy

  • 1 jízda – 1,25 dolarů
  • 1 den – 4 dolarů
  • 1 týden – 14 dolarů

Ceny jídla a jak ušetřit

Kde a jak se stravovat?

Pokud se chcete stravovat levně, jedna možnost je stravování se po fastfoodech a druhá je nakoupit si vlastní jídlo, ráno se nasnídat v bytě (například musli s mlékem) a pokud budete mít kuchyňku, občas si večer uvařit. My jsme si občas kupovali jídlo například v obchodech Wallgreens, které jsou poměrně časté v USA. V Santa Moce se například nacházejí také obchody Wholefood markets.

Fastfoody najdete například v obchodních dome ve „food courtech“, kde jsme často volili asijskou kuchyni, která je zdravější a chutnější než jiné fastfoody, ale po městě najdete i třeba. Najíte se tu většinou do 8 dolarů.

POZOR si ale dávejte na finální cenu za jídla! Ceny jsou uvedeny bez taxy a bez dýšek. Ceny bez taxy jsou uváděny bohužel nejen v restauracích, ale i ve fastfoodech.

Co se týče dýšek, ty jsou nevyzpytatelné. V restauracích se započítávají přímo do ceny, je zde tedy povinné dýško. Ale může se vám stát, že vám bude započítáno dýško (tips) i v obyčejném stánku na ulici. Ve fastfoodech bývá dobrovolné. Sami jsme zažili povinné dýško i ve stánku na Vánočních trzích.


Mohlo by vás zajímat, že…

Města se nacházejí uvnitř města

Spousta míst, která se rozkládají na území Los Angeles oficiálně pod LA nepatří a jsou samostatnými městy.

Jedná se například o Beverly Hills, Malibu, Santa Monicu, Pasadenu, Newport Beach, Culver City, Inglewood, Torrance, San Fernando a další.

TIP! Zajímá vás, jak vypadal náš týden v LA a co jsme skutečně zažili? To vše se dočetete v tomto článku.


10 míst, která stojí za návštěvu

1. Newport Beach

Město v Orange County na východě Los Angeles a jedna z nejbohatších míst v LA. Nenajdete tady obrovské luxusní vily, ale malebné a designové domky u pláže. Za zmínku stojí Balboa Peninsula, což je poloostrov, kde se nachází většina kaváren, restaurací, pierů a hezkých pláží.

2. Nejstarší fungující Mc Donald's na světě

Nachází se v Downey a jedná se o jeden z prvních Mc Donald’s řetězců, který funguje pouze přes výdejové okénko a je zdoben původními zlatými oblouky. Pokud neznáte historii této frenčízy, doporučujeme podívat se na film The Founder, který tento příběh zpracovává.

3. Hollywood - Walk of Fame

Hollywoodský chodník slávy je asi hlavním lákadlem slavného Hollywoodu, který vznikl v r. 1958- Můžete zde najít hvězdu vaší oblíbené „hvězdy“ a třeba i nějakou potkáte naživo. Zajímavým místem je zde také Graumanovo čínské divadlo, jehož nádvoří nazývané Forecourt of Stars je poseté otisky chodidel, dlaní, jiných částí těla a autogramy mnoha slavných hvězd. 

4. Hollywood sign

Proslulý nápis Hollywood na jižním svahu kopce Mount Lee v Griffith parku v LA se skládá z obřích bílých verzálek vysokých 14 metrů. Procházka z chodníku slávy až k nápisu vám zabere asi dvě hodiny, ale ten výhled zato stojí. Zejména pokud si ho vychutnáte při západu slunce jako my. Přímo k samotnému nápisu se dojít nedá, ale dostanete se na vyhlíkdu o pár metrů výše.

5. Beverly Hills

Beverly Hills tvoří trojici nejbohatších oblastí Kalifornie přezdívané Platium triangl. Vše je tu dokonale čisté a vyšperkované a narozdíl od zbutku Ameriky tu nepotkáte žádné bezdomovce. Narazíte zde na spoustu luxusních evropských aut, lidi oblečené do drahých značek, obrovské luxusní vily a můžete potkat i některé celebrity. Zajímavá je procházka po Rode Drive, na jehož konci se nachází luxusní hotel, který se objevil ve filmu Pretty Woman.

6. Warner Bros Studio

Sem se určitě vydejte, pokud vás zajímá, kde se natáčel seriál Přátelé, Gillmorova děvčata, Shameless a spousta dalších a rádi byste poznali, jak se ve studiích pracuje s prostorem. Tady si můžete prohlédnout pravý Batmanův Batmobil, rekvizity z Harryho Pottera nebo originální výkresy animovaných postav, které v ČR dříve vysílal Cartoon Network.

7. Venice

Venice je jednou z nejoblíbenějších míst v Los Angeles. Shlukují se tady umělci, lidé zde nakupují, vyhledávají večerní zábavu, sportovní aktivity nebo se tady jen procházejí. Tuto čtvrť zdobí benátské kanály, patří sem známá Venice beach a také Abbot Kinley Blvd, který je považovaný za nejvíce cool „block“ v Americe.

8. Venice beach

Venice beach je hlavním kluturním centrem LA nejen pro svou výstřednost. Venice beach je především promenádou podél pláže někdy také přezdívanou Ocean Front Walk, dále tu najdete venkovní posilovnu, basketballové a tennisové kurty, skatepark, cyklotrasu a spoustu malých obchůdků. Občas můžete narazit i na nějaká umělecká vystoupení.

9. Pier Santa Monica

Právě tady končí slavná Route 66. Tohle molo je známé z mnoha amerických filmů a seriálů (například The O.C.). Nacházejí se tu stánky se suvenýry, restaurace a malý zábavní park „Pacific park“, což je nejstarší zábavní park v USA. Za tmy je navíc krásně osvětlený., zejména ruské kolo.

10. Santa Monica a Malibu

Malibu, přímořské město Los Angeles, je především domovem spousty amerických celebrit. Celé město se táhne podél Tichého oceánu a kromě luxusních vil je tady spousta hezkých pláží. Santa Monica sousedící s Malibuje naopak tvořena strmými srázy a tvoří malebnou krajinu na úpatí vrcholů Santa Monica Mountains.

Navrhovaný denní rozpočet – 64 EUR / 1661 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

1

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.