fbpx
Top

Honolulu – Oahu (Havaj) průvodce


Proč navštívit ostrov Oahu?

Koho by nelákalo letět přes půl světa na ostrov uprostřed Tichého oceánu a poznat divokou scénérii hor Jurského parku kontrastující s úhlednými bílými plážemi. Navíc v dnešní době už i na tohle místo seženete cenově dostupné letenky. Pokud je tedy zrovna Havaj vaším dlouhodobým snem, splňte si ho s naší pomocí.


Jak letět levně na ostrov Oahu?

nejlevnější letenky z Prahy do Honolulu

Běžná nejlevnější letenka z Prahy nebo okolí na Havaj stojí 22.000 až 25.000 Kč a na cestě vás budou čekat vždy minimálně dva přestupy. Celková doba letu na Havaj tak obvykle překročí 27 hodin.

V nepravidelných akcích je reálné dostat i na cenu 15.000 Kč, a pokud najdete letenku ještě levnější, není na co čekat.

Pokuď byste si chtěli cestu rozdělit na dvě části a strávit pár dní například v Los Angeles, i odtamtud můžete sehnat levné letenky. My jsme letěli z LA do Honolulu s Hawaiian airlines za 3500 Kč, v ceně bylo jedno teplé jídlo a nápoj.


Ubytování na ostrově Oahu

Doporučujeme ubytování

A)

B)

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com.

Ceny ubytování na Oahu

U Waikiki se ubytování v hotelech pohybuje od 3000 Kč na noc (v horší hotelech), proto levnější ubytování najdete spíše u někoho v bytě, případně ještě v hostelu. Na Havaji hodně záleží na tom, jak moc dopředu ubytování sháníte, čím dříve tím lépe. My jsme si sehnali zmíněné ubytování u pláže zhruba 3 měsíce dopředu, nicméně to bylo v mimosezóně, v sezńě je třeba mnohem větší předstih. Za naše ubytování jsme platili 1070 Kč za osobu na noc. Bydleli jsme ve sdíleném bytě asi 10 minut chůze od pláže poblíž hotelu Hilton. V bytě jsme měli vlastní pokoj, vlastní koupelnu, sdílenou kuchyň a obývák s balkonem s výhledem na oceán.

V jaké části Oahu se ubytovat?

Ač se jedná o turistickou lokaci, nejlepším místem pro bydlení je Waikiki v Honolulu. Tato lokace se nachází v závětří jinak poměrně větrného ostrova, je tu hezká pláž s výhledem na Diamond crater a veškerý večerní život najdete právě tady stejně jako spoustu obchodů a restaurací.


Doprava po Oahu

Pro pohyb po Honululu i celém Oahu jsme využívali místní autobusy. Cena jedné jízdy je 2,5 USD a celodenní lístek stojí 5 USD, tudíž se vyplatí kupovat celodenní a můžete se přesunout za jeden den na více míst. Autobusem se dá jet i z letiště, ale cesta na Waikiki trvá zhruba dvě hodiny a pokud byste měli velké zavazadlo, hrozilo by, že vás do autobusu ani nevezmou. Z letiště se dá jet autem přes aplikace Uber a Lift. Osobně jsme použili Lift, jelikož nás vyšel levněji. Cesta z letiště nás vyšla na 20 USD (cena za auto).


Ceny jídla a jak ušetřit?

Tipy na vyhlášené podniky

– Leonard’s bakery – nejlepší koblihy
– Helena’s Hawaiian food – nejlepší žebra
– Giovanni’s – nejlepší krevety
– Kono’s – nejlepší vepřové + když si tady necháte vytetovat jejich logo, máte tu navždy jídlo zdarma! 😄
– The Pig & The lady – asijská jídla a nej sandwich
– Diamond head market & gril – jídla přímo z grilu s výhledem na Diamond head crater

Jak se stravovat co nejlevněji

První věc je vlastní snídaně, případně večeře, máte-li kuchyň. V Honolulu je i Wallmart, ale potraviny jsou tu dražší než v Americe. – Na jídla choďte do foodcourtů v nákupních domech, v Honolulu je například Royal Hawaiian Center a Ala Moana Center. Jídla jsou tu dobrá a kvalitní a ceny jsou do 10 USD. Převažuje tu asijská kuchyně, ale je zde i celosvětová kuchyň. – Narozdíl od USA se tady chodit do fastfoodu nevyplatí.


Mohlo by vás zajímat, že…

Zakladatel surfování pochází z Havaje

Z Waikiki v Honolulu pochází otec moderního surfování Duke Kahanamoku. Světoznámý olympijský plavec, který vyhrál několik zlatých medailí a stal se „velvyslancem Aloha“ (oficiální titul, který mu byl vyhlášen, když Havaj získala státní kapitulu v roce 1960 a jeho současnou pozici jako šerifa Honolulu byl zrušen). Kahanamoku byl nejznámějším surfařem na světě v první polovině dvacátého století a pomohl rozšířit surfování, jak ho dnes známe, z Havaje do pevniny USA, Austrálie a Nového Zélandu.

TIP! Zajímá vás co jsme skutečně v Oahu zažili? To vše se dočetete v tomto článku.

 


10 míst, co stojí za návštěvu

1. Waiki Beach

Asi nejslavnější pláž Havaje na ostrově Oahu. Sice je tady dost turistů, ale moře je čisté a klidné, nefouká tu vítr a při pláži se nalézá hezká promenáda. Mimo jiné tu naleznete sochu samotného Duka Kahanamoka, který se zasloužil o popularizaci surfingu jakožto plnohodnotného sportu.

2. Waimanalo Beach

Tahle pláž rozhodně plná turistů není. Kilometry dlouhá bílá pláž, kterou ze všech stran lemují hory z Jurského parku, je pastvou pro oči. Je tu klid a navíc je hned u pláže park, kde si můžete třeba udělat piknik 😉.

3. Kahana Bay Beach

Další překrásná pláž bez lidí je kousek dál od Honolulu. Dá se tu i stanovat a hlavně si můžete vyšlápnou Crouching Lion Hike, odkud zažijete jedinečné výhledy!.

4. Aloha Stadium Market

Chcete si nakoupit suvenýry z Havaje? Největší výběr najdete právě tady. Kromě oblečení, šperků, magnetek, hudebních nástrojů a podobně tu například můžete vidět, jak se tady ručně vyrábí různé dřevěné produkty. Jsou tu vždy ve středu, v sobotu a v neděli.

5. Koko Crater Railway Trail

Jedinečný trail, který jen tak někde nezažijete. Celá cesta vede po starých železničních kolejích, po kterých se dříve na vrchol dovážely zásoby. Výhled z vrchu je dechberoucí a vaše nohy si taky trošku zaposilují 🙂 .

6. Hanauma Bay

Hned kousek od Koko Crater trailu najdete tuhle zátoku, která je určená pro šnorchlování a spíše pro začátečníky, neboť je tu mělká voda. Voda je průzračná, pláž v zátoce je krásná shora i zdola opět díky horám v okolí, jen sem jezdí více turistů. V úterý je zátoka zavřená kvůli čištění, takže ideální návštěva je ve středu brzo ráno 😉. Jinak se tady platí vstup 7,50 USD.

7. Pearl Harbor

Snutně proslulé místo ze 7. prosince 1941. Můžete tu navštívit muzeum, ponorku a památník. První dvě jsou zpoplatněny, ale k památníku jezdí trajekt zdarma. Předchází mu krátký dokument popoisující průběh událostí a objasňující souvislosti. Památník stojí na potopené lodi Arizona. Právě bitevní loď Arizona se stala největší obětí ničivého útoku na Pearl Harbor. Z celkového počtu 1512 členů posádky přežilo pouhých 335. Počet mrtvých na lodi Arizona tvoří téměř polovinu obětí celého útoku na Pearl Harbor. Ostatky těl byly ponechány uvnitř lodi. Každý rok tu lidé z celého světa´ vzpomínají 7.12. na zesnulé tím, že si vylosují jedno jméno oběti a položí za něj květinu.

8. Waimea Valley

Přírodní park, kde si můžete přímo pod vodopádem zaplavat. A čím je tento vodopád zajímavý? Objevil se v seriálu Ztraceni. Sice se jedná o turistické místo, ale i tak stojí za návštěvu. Je zde vstupné 16 USD.

9. Ho'omaluhia Botanical Gardens

Úchvatné scénérie, které ve vás vyvolají dojem, jako byste vstoupili do Jurského parku. Je zde také velké jezero, kde lze kempovat, rybařit, vyrazit na kayak nebo jen odpočívat. Jsou tady scénické traily pro pěší i pro kola, takže je jen na vás, jak si krajinu vychutnáte. Doporučujeme sem vyrazit před 9 ráno, ať si to tu vychutnáte i bez lidí 😉.

10. North Shore: Kahuku, Hale'iwa

Tyto města na severu Oahu představují to, o čem ostrov doopravdy je. Honolulu se stále mění pod vlivem turismu, zatímco sever ostrova zůstává autentickým. Tady ucítíte ty pravé „local vibes“ 😉. V Kahuku najdete například farmářské trhy, zatímco Hale’iwa je historické město a ráj pro surfaře.

Navrhovaný denní rozpočet – 69 EUR / 1800 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

1

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Comments:

    Jana

    15/05/2019

    Ahojky, teď sem chtěla číst článek o Hawai ale třičtvrtina článku je spíše o Miami. Není to chyba nebo se mi to jen blbě zobrazuje? Děkuji za odpověď 🙂

    reply...

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.