Začal bych tím, co je to VPN?
A co znamená zkratka VPN. Je to virtual private network, v překladu do češtiny se jedná o virtuální soukromou síť.
Úplně zjednodušeně, je to internetová služba, která chrání tvá data a soukromí, pomůže ti po světě, může ti ušetřit peníze a dokáže ti odblokovat mnoho služeb.

Před pěti lety, když jsme začali více cestovat, nám bylo od mnoha lidí doporučováno, ať si pořídíme VPN, že prý ochrání naši práci a v mnohých zemích bude pro nás nezbytná k fungování. Nevěřili jsme tomu, ale přesto jsme si ji pro jistotu pořídili.
Po pěti letech už víme, že VPN je pro nás hodně důležitá a už bychom bez ní nemohli být. Jsou země, kde jsme bez ní nemohli opravdu fungovat.
Než ti ale povím všechny výhody a nevýhody, na které jsme za těch pět let přišli, tak ti rozepíšu, jak taková VPN vůbec funguje a k čemu slouží – trochu víc technicky.
VPN slouží ke změně IP adresy při používání internetu. Budeš tak vystupovat anonymně. Po zapnutí VPN budeš připojen k routeru poskytovatele VPN a přes něj budeš přistupovat k internetu. Tvoji skutečnou IP adresu nikdo nevidí (jen provozovatel VPN), viditelná pro ostatní bude pouze adresa VPN serveru.
Díky tzv. šifrování tvého online připojení nikdo nebude moci sledovat tvoje datové přenosy. Šifrování znamená, že se čitelný text změní na nečitelnou změť znaků. Existují tři hlavní typy šifrování – hashování, symetrické šifrování a asymetrické šifrování. Každý z nich má své silné i slabé stránky, ale všechny dokážou vaše data změnit na naprosto nečitelnou změť znaků.
Mezi další ochranné prvky nabízené VPN patří vlastní systém DNS. DNS (systém doménových názvů) je v podstatě internetový telefonní seznam, který přiřazuje textové adresy URL k příslušným IP adresám. Díky DNS ti stačí pamatovat si název webu (domény), který zadáš do vyhledávače, a DNS už jej převede do číselné podoby. Kybernetičtí zločinci toho dokážou zneužít a sledovat tvůj pohyb na webu. VPN jim to však díky dalšímu šifrování znemožňuje.

Mohl bych toho napsat víc, ale myslím si, že nikoho z nás nebaví číst desítky stran technických textů. A jestli ano, tak strejda Google určitě něco najde.
Jaké jsou tedy výhody VPN? Podle mě:
ANONYMITA – díky VPN si na internetu zachovávám naprostou anonymitu. Nikdo nevidí, kdo jsem, a především odkud se připojuji. Můžu být v ČR, ale ostatní mě uvidí, jako bych se připojoval třeba z USA.
OCHRANA – díky VPN a jejímu šifrování jsem chráněn před hackery. Nikdo nevidí, co na internetu dělám, nikdo nedohledá moje údaje a hesla.
SVOBODA – díky VPN jsem svobodný. Nezastaví mě cenzura některých států nebo geoblokace některých služeb.
My VPN používáme k tomu, abychom si uchovali soukromí i anonymitu. Díky virtuální IP adrese není dohledatelná naše činnost nebo poloha. Chráníme se tím před hackery, kteří mohou naše data zneužít hlavně na veřejných WIFI (v kavárnách, hotelech, venku atd.), neboť se na něj může připojit kdokoliv a může sledvoat naše/tvoje chování na internetu (opravdu pozor na to, stačí málo a dostane tvá hesla).
Bez VPN nikdy nezadáváme žádné údaje nebo hesla na veřejných WIFI.

Zachránila nás několikrát před CENZUROU některých stránek, třeba na Srí Lance nebo v Indonésii, když kvůli nepokojům vlády na několik dní zablokovali sociální a komunikační sítě.
Bez VPN bychom nemohli pracovat a ani zavolat nebo napsat domů, že jsme živí a zdraví.
V Dubaji jsou VPN snad i zakázané, ale bez ní jsme nemohli volat přes WA, FB, ani Skype. :-/
První dva body jsou ty nejdůležitější, ale VPN mají ještě další výhody, my ji používáme k obcházení GEOBLOKACE. Bohužel spousta internetového obsahu a služeb je v některých zemích blokována. Řešením je připojit se k VPN serveru v zemi, ve které je obsah dostupný. My ji použiváme hodně na Netflix, protože v každém státě jsou jiné filmy a seriály, takže když si chceme pustit něco, co je jen v USA, připojíme se přes USA server, nebo naopak když jsme v cizině a chceme české titulky, tak se připojíme přes český server. Ale není to jen Netflix, už se nám stalo, že v některých zemích jsme se nemohli dostat do bankovního nebo investičního účtu a pomohla až VPN. (A je toho víc… Online televize v cizině nefungují, porno a mnoho pofiderních webů ve spoustě zemí nefungují atd. Bez VPN si nic z toho nepustíš.)

Další důvod, proč ji používáme, je ÚSPORA PENĚZ. Úsporou peněz myslím zamezení cenové diskriminaci. Diskriminace na základě polohy nebo nákupních návyků. Když někteří poskytovatelé vidí, že pravidelně nakupuješ určité výrobky, nebo bydlíš v bohatším státě, tak ti můžou uměle navýšit ceny. Stává se to v některých obchodech anebo při nákupu ubytování a letenek. Vždycky, když kupujeme dražší letenky, tak je zkoušíme hledat z různých států, to samé děláme při hledání ubytování.
Rozepsal jsem některé výhody VPN, na které jsme narazili, ale samozřejmě jako všechno i VPN má své problémy, i když my jsme jich moc nenašli.
Třeba pomalejší internet, normálně zpomalení o pár procent není vůbec poznat, ale v místech, kde internet funguje opravdu špatně, jsme byli nuceni VPN vypínat. Stálo se nám to jen tam, kde rychlost internetu byla katastrofální, ale stalo.
V Dubaji, jak jsem psal výše, jsou VPN asi zakázané, a proto je blokují, takže jsme měli docela problém se připojit k cizímu serveru, ale naštěstí jsme vždy po pár minutách našli nějaký funkční server.
Nedokonalé soukromí, VPN sice šifruje tvoje připojení a chrání tvoje soukromí, ale na základě souborů cookies v prohlížeči jsi stále identifikovatelný. VPN používání cookies neovlivní, musíš si je vypnout sám.
A poslední „nevýhoda“, kterou my jsme osobně nezažili, ale je dobré o ni napsat.
V některých zemích nejsou VPN legální.
Vzhledem k důsledkům porušování zákona je dobré tuto problematiku znát. Odpověď na tuto otázku se však liší v závislosti na tom, o které zemi je řeč. Některé země, jako jsou například Rusko a Čína, totiž prohlásily VPN za nelegální. Jiné země však stále umožňují jejich používání. Je důležité si uvědomit, že zatímco VPN mohou být legální, je zakázáno provádět s nimi protiprávní činnost. Pokud používáš VPN k nelegálním aktivitám, pak budeš stíhán podle zákonů své země. Takže zatímco VPN může pomoci skrýt tvojí identitu; prodej drog, materiálů chráněných autorskými právy, šíření virů apod. je stále nelegální a může tě samozřejmě přivést do potíží.

A teď určitě máš v hlavě už jen jednu jedinou otázku:
Jakou mám vybrat VPN a stačí mi free VPN ( VPN zdarma)?
Odpovím ti další otázkou. Je něco v tomto světě opravdu zadarmo?
VPN není nikdy zdarma ( free ), ty a tvoje data jste tou platbou. A asi nechceš, aby někdo neznámý měl možnost sledovat vše, co děláš na internetu. Z čeho si myslíš, že bude platit servery? Že by z peněz, co dostane za prodej tvých dat a tvého soukromí? Je to samozřejmě jen moje domněnka, ale je dobře se nad tím aspoň zamyslet.

Nejlepší VPN nemůžou být zadarmo, protože provoz serverů, které odbavují a maskují váš datový tok, něco stojí, stejně tak samotná konektivita.
Jakou VPN si mám teda pořídit?
Určitě nedoporučuju žádnou VPN zdarma ( free ), jak píšu výš, tam nikdy nemůžeš vědět, kde tvoje data skončí. Doporučuju ti, jako u všeho, dát si čas a udělat vlastní research.
Já to tak pět let zpět udělal a po celodenním hledání jsme si pořídili NordVPN, která vyšla ve většině testu jako nejlepší placená VPN.
Tu ti mohu po pěti letech doporučit. I teď po těch pěti letech jsem si dal práci s hledáním a stále podle recenzí vychází NordVPN jako nejlepší VPN – tím, že nejsem od NordVPN placený, tak až n ěkdynarazím na lepší VPN, hned ji sem přidám.
Po letech zkoušení NordVPN po celém světě vám ji můžeme opravdu doporučit jako nejlepší VPN, splnila všechna naše očekávání na 100 %. Fungovala vždy a všude bez problému a jako jedna z mála stále dokáže obejít nejsilnější cenzuru na světě – v Číně a nejmodernější geoblokaci služby Netflix. K tomu všemu je její cena bezkonkurenční.
Na jejich webu najdete, že vyhráli několikrát nejlepší VPN na světě, že mají nejrychlejší VPN na světě, že mají skvělý support (my ho nikdy nepotřebovali, tak nemůžeme hodnotit), ale pro nás byla obrovská přidaná hodnota NordVPN, že na jeden účet se může připojit 6 zařízení, takže máme NordVPN oba v PC, na mobilech a ještě na jedno zařízení máme volno.

Teď mají na oficiálním webu www.NordVPN.cz slevu 51 % na dvouletý program a jeden měsíc vyjde na 89 Kč měsíčně, což je podle mě zanedbatelná částka na to, jakou službu může udělat.