fbpx
Top

Bali (Indonésie) průvodce


Proč navštívit Bali?

Na Bali si snad každý přijde na své. Bali vám umožní poznat panenskou přírodu džungle a překrásných vodopádů, poznávat balijskou kulturu prostřednitvím návštěvy hinduistických chrámů či každodenních ceremonií, které jsou přítomny všude kolem vás, vychutnávat si klid a pohodu na pláži, v kavárnách a barech s otevřeným prostorem, u bazénu nebo s výhledem na moře nebo místních warunzích. Můžete se naučit surfovat, meditovat nebo cvičit jógu, ale třeba se i potápět. Ať už pracujete online, cestujete nebo hledáte vnitřní klid a sebepoznání, tady možná najdete právě to, co hledáte.


Kdy navštívit Bali?

Počasí na Bali se rozděluje na období sucha a deštů. Počítejte s tím, že ve vnitrozemí (okolí sopek, Ubud a severně od něj) je počasí celoročně deštivější a také studenější než pobřeží.

Teploty se pohybují celoročně v průměru od 25 do 33°C podle období.

Jaro (březen,duben,Květen) – nejteplejší období, minimální srážky, pocitově teploty dosahují i 38 stupňů

Podzim (září,říjen,listopad) – minimální srážky, teploty okolo 30 stupňů

Zima (prosinec,leden,únor) – období dešťů, v současnosti prší jen občas, především v noci nebo jen chvilku odpoledne

Léto (červen,červenec,srpen) – hlavní sezona (nejvyšší ceny) nejsušší a nejstudenější období. Přes den teplota dosahuje kolem 28 stupňů a večer klesá na 23

*Vánoce, Silvestr a čínský nový rok – nejžádanější období, ceny jsou vysoké jako v létě


Jak letět levně na Bali?

nejlevnější letenky na Bali

Přímé lety Praha – Bali neexistují, léta se tedy minimálně s jedním přestupem.

Z Prahy létá s jedním přestupem Turkish Airlines, Emirates nebo Qatar od 16 000,-Kč.

Doba letu z Prahy s jedním přestupem je 17 – 24 hodin (podle délky přestupu).

Levnější varianta s jedním přestupem je let z Berlina se společností Scoot, cena se pohybuje okolo 12 000,-Kč.

Doba letu z Berlína se společností Scoot je stejná.

Aktualní ceny můžete sledovat přes vyhledávač Pelikan.cz


Doprava z letiště na Bali?

Na letišti na vás bude čekat smečka taxikářů, kteří na vás budou pokřikovat, a když se k nim přiblížíte, chytnou vás a odtháhnou ke svému taxíku, pozor na ně.

Nejlevnější a nejlepší možnost, jak se dopravit z letiště, je následující: ještě před odletem si nainstalujte do telefonu aplikaci GoJek (něco jako Uber) a po příletu na Bali si přes ni objednejte odvoz.
Oficiálně na letiště nesmí, ale jelikož se na Bali na pravidla příliš nedbá, jezdí tam naprosto běžně a vyzvednou vás na parkoviští ve 3. patře (řidič vždy napíše přes apku, kde na něj čekat).

Cena za cestu z letiště do Canggu byla 126k Rupií. Můžete využit i aplikaci Grab (je o něco dražší), nebo aplikaci BlueBirds, která je nejdražší, ale jezdí přes ní oficiální taxiky.


Vstupní vízum na Bali?

Pokud letíte na Bali na kratší dobu než je 30 dní, platí pro vás bezvízový vstup do země a nic tedy neplatíte.

Pokud letíte na dobu delší než 30 dní a kratší než 60 dní, můžete si zařídit vízum předem na indonéské ambasádě v Praze, nebo si koupit na balijském letišti 30 denní vízum (za 35 USD) a další měsíc ho prodloužit přes agenta (doporučujeme agenturu Visa4Bali).

Pokud máte zakoupené 30 denní vízum na letišti, můžete ho prodloužit pouze jednou.

Pokud se chystáte být na Bali delší dobu než 2 měsíce, máte možnost si na Bali přes agenta prodloudžit dvouměsíční vízům. Toto prodloužení je možné zopakovat 4x (pouze dvouměsíčního víza z ambasády).

Každé prodloužení je za poplatek, který se každý rok zvyšuje.


Ubytování na Bali

V jaké části Bali se ubytovat?

Ubytování doporučujeme vyhledat podle toho, co na Bali vyhledáváte:

 • Canggu – ideální pro nomády či podnikatele a lidi, kteří chtějí bydlet ve vile, guest housu, chodit do kaváren, coworkingu, na jógu, do fitka či surfovat
 • Ubud – vhodné pro lidí, kteří chtějí bydlet v přírodě a nasávat spiritualitu, meditovat, cvičit jógu a cestovat po severu Bali
 • Amed – zde můžete poznat neturistické Bali, potápět se, užít si čisté moře, bydlet přímo na pláži a stravovat se i žít podobně jako místní obyvatelé
 • Kuta – zde doporučujeme bydlení jen na pár dní pro lidi, kteří se chtějí začít učit surfovat, jelikož jsou zde ideální podmínky pro začátečníky, možnost vypůjčení surfu a instruktoři
 • Polostrov Uluwatu – vhodné pro vášnivé surfaře, není zde moc lidí ani podniků, ale je tu čisté moře a ideální vlny pro pokročilé surfaře

Ceny ubytování na Bali

Hostel můžete sehnat již od 70,- Kč / osoba za noc.
Dvoulůžkový pokoj s klimatizací a vlastní koupelnou lze sehnat od 200,- Kč / noc.

Doporučujeme ubytování

A) Canggu: The Jepun room and villa

B) Ubud: Ubud Kerta City Hotel

C) Amed: Fishermen’s Guesthouse

D) Kuta: Budha`s guest house

E) Uluwatu: Hill Dance Bali American Hotel

F) Nusa Penida: Govinda house

Další ubytování můžete hledat online přes servery booking.com nebo airbnb.com


Doprava po Bali

Po Bali se bohužel nedá téměř nikde chodit pěšky a kvůli husté dopravě ani auto není dobrá volba.

Na Bali si určitě vypůjčte skůtr, doporučujeme obyčejný skůtr Vario, kterým jezdí i místní a je tedy méně pravděpodobné, že by vás někdo okradl. Pokud si půjčíte nějaký větší a dražší skůtr, budete více vnímáni jako turisté.

Dopročujume si vypůjčit skůtr přímo od Balijce v Ubudu Imade Gidiyon (stačí mu napsat zprávu na FB), kde uštříte spoustu peněz a dokonce vám skůtr sám doveze.

Platili jsme 600k Rupií za skůtr na měsíc (v Canggu stojí kolem 1000k Rupií i více).
Při půjčení na jeden nebo jen pár dnů se cena bude pohybovat minimálně od 50k Rupií/ den.


CENY JÍDLA A JAK UŠETŘIT

Kde a jak se stravovat na Bali?

Přestože si v některých místech spoustu potravin můžete nakoupit, vařit se tady cenově moc nevyplácí. Nejlevnější variantou je stravování v místních warunzích. Ve Warunzích se můžete najíst v cenovém rozmezí 10 – 40k Rupií.

Úplně nejlevnější je místní polévka Bakso (má mnoho variant), nejlepší a nejzdravější vaiantou je asi Satai (kuřecí na špejli s arašídovu omáčkou) s rýží, dále můžete vyzkoušet tradiční salát Gado Gado. Méně zdravá jsou tradiční jídla jako Mie Goreng (smažené nudle se zeleninou a případně s kuřecím masem) nebo Nasi Goreng (smažená rýže se zeleninou a případně s kuřecím masem). V některých warunzích si potom můžete koupit i různá jídla západního typu, jako například hamburger, těstoviny nebo masové směsy. Na Bali jsou ceny různé a vždy záleží, kam zrovna půjdete. V turističtějších místech je i místní jídlo dražší, v menších vesnicích naopak levnější. (Mie Goreng na severu 15k rupií a na Nusa Dua za něj chtěli 95k rupií)

Restaurací je po Bali obrovské množství, najdete zde evropské, americké i asijské kuchyně nejrůznějších cenových kategorií. Tudíž není možné jednotlivé ceny rozepsat. Do restaurací západního stylu, nebo spíše kaváren, jsme také chodili, přičemž jsme se snažili jíst v cenovém rozmezí 55 – 75k Rupií.

Pokud by vás zajímala cena za kávu v kavárnách, běžná cena za cappuccina byla 28 – 35k Rupií.

Ovoce a zeleninu kupujte spíše na místních trzích nebo v pouličních stáncích, tam kde nakupují i místní. I na trzích se ceny různě mění místní mají vždy lepší ceny. Pokud se naučíte pár základních indonéských slovíček, můžete hned dostat lepší ceny, jelikož nebudete vypadat jako turista.

Další důležitou položkou je voda. Za tu uštříte, když si pořídíte velký barel, který pokaždé vyměníte za nový, což je navíc velmi ekologické.Běžná cena za 19l barel vody v indomarketu byla 16k Rupií. Lahev 1,5 l vody stojí 5 – 10k Rupií.


Mohlo by vás zajímat, že…

Na Bali je náboženství životním stylem

Na Bali není Hinduismus jen náboženstvím, ale spíše životním stylem, jelikož je součástí každodenního života místních obyvatel. Jedná se o specifickou fomu Hinduismu ovlivněnou Buddhismem, jelikož kromě svaté trojice (Šíva – ničitel, Višnu – ochránce, Brahma – tvůrce), mají Balijci i své vlastní bohy. Na Bali je zvykem dávat před dům každý den obětinky pro bohy a zapalovat vonné tyčinky, které svým kouřem posílají obětinky bohům. Někteří pokládají obětinky jen ráno, jiní i večer a někteří silně věřící i několikrát denně. Obětinky se dávají před dům, k domácím svatyním, před chrámy, ale také na pláž, podle toho pro jaké bohy jsou určeny. Kromě obětinek jsou na Bali běžné různé ceremonie, které se konají minimálně jednou týdně.

Bali je ostrovem psů

Na Bali žije velké množství psů a narazíte na ně snad všude. Spousta z nich má své majitele, nicméně na Bali je zvykem, že tu psi žijí volně ve smečkách a domů se chodí více méně pouze najíst. Psům se tady věnuje i spousta cizinců, například tím, že jim zaplatí očkování, případně kastraci. O některé psi bohužel postaráno není a ti mohou trpět například onemocněním kůže.

Bali bojuje s odpadem

Do moře stékají řeky z hor a bohužel na sebe nabalují různé odpadky, které zejména v děšťové sezóně končí v moři. Bali trpí problémem odpadků v moři stejně jako mnoho dalších jihoasijských zemí. Odpadky se válí často i na plážích a spostu jich bohužel najdete i na severu Bali v lesích.

Na Bali musíte smlouvat

Ať jdete na trh s ovocem, šperky nebo čímkoliv jiným, pro turisty jsou zde vždy vyšší ceny. Zkuste si tedy zjistit jaké ceny platí místní a následně buďte neoblomní v částce, kterou chcete zaplatit. Často zde platí pravidlo, že 1/3 ceny je ta pravá.

TIP! Zajímá vás, jaké světy na Bali jsme poznali a co jsme skutečně zažili? To vše se dočetete v tomto článku.


10 míst, která na Bali stojí za návštěvu

1. Ubud a okolí

Ubud se nachází ve středu Bali a je zde mnoho krásných míst v přírodě i ve městě samotném. Za návštěvu určitě stojí tato místa:

 • Campuhan Ridge Walk – procházka rýžovými poli s výhledy
 • Monkey Forest – opičí les
 • Rýžové terasy Tegallalang
 • Posvátné prameny Tirta Empul
 • Ubud Market – velká tržnice v centru města
 • Chrámový komplex Pura Taman Saraswati
 • Kávové plantáže v okolí Ubudu
 • Pura Taman Saraswati – vodní chrám s lekníny
 • Údolí královen Gunung Kawi
2. Region Karangasen

Karangasem je oblast bohatá na historii, tragédii a královskou hodnost. Mezi nejzajímavější místa patří tyto:

 • Besakih temple – největší chrámový komplex na Bali
 • Taman Jinja – japonská dekorace s výhledem
 • Vodní palác Ujung
 • Vodní palác Tirta Ganga
 • Lempuyang temple – chrámový komplex na posvátné hoře
 • Virgin beach – jedna z nejhezčích pláží na Bali
3. Sopka Batur

Jedna ze dvou sopek na Bali, na kterou můžete vylézt. Na Batur se chodí v ranních hodinách za tmy (kolem druhé ráno se vyráží z hotelu), abyste se na vrchol dostali ještě před východem slunce a zažili tak jedinečný výhled.

Na tento výhled si musíte zajistit průvodce, který vás vyzvedne u vašeho ubytování a jde s vámi až na vrchol a poté vás odveze zpět. Na vlastní pěst se jít na sopku nedá, jelikož je to všude dost hlídané místní „mafií“, která za výstup vybírá poplatek.

4. Hinduistické chrámy

Na Bali je spousta krásných chrámů, mezi ty nejzajímavější patří tyto:

 • Besakih Temple – největší chrámový komplex na Bali
 • Lempuyang temple – chrámový komplex na posvátné hoře
 • Tanah Lot – mořský chrám
 • Uluwatu Temple – chrám na útesu
 • Ulun Danu Beratan Temple – chrám na jezeře Beratan
 • Taman Ayun Temple – chrám ze 17. století
 • Taman Saraswati Temple – chrám v Ubudu s lekníny
 • Ling Gwan Kiong – čínský chrám na severu Bali
 • Vihara Dharma Giri Temple – chrám s velký spícím Buddhou
5. Vodopády na severu Bali

Vodopády na Bali jsou jedním z nejkrásnějších míst a za návštěvu rozhodně stojí tyto:

 • Nung Nung waterfall – obrovský vodopád uprostřed džungle
 • Fiji waterfals – tři vodopády na jednom místě
 • Banyumala Twin Waterfalls – přírodní kaskáda
 • GitGit waterfall – lze se pod ním osvěžit
 • Sekumpul waterfall – zde je krásný výhled shora
 • Leke Leke waterafall – fotogenický vodopád
 • Air Terjun Campuhan – zde se dá skákat do vody
6. Pláže na Uluwatu

Uluwatu je poloostrov, kde se nacházejí jedny z nejhezčích pláží ostrova. Patří sem tyto:

 • Melasti beach
 • Nyang Nyang beach
 • Padang Padang beach
 • Karma beach
 • Pantai Tegal Wangi – zde je zakázané koupání, ale pláž vede do skály
7. Ostrov Nusa Penida

Narozdíl od Bali jsou na Nusa Penidě pláže se světlým pískem a průzračně modrá voda.

Je tady krásná především příroda především pro svá palmořadí.

Nejkrásnějšími plážemi jsou: Diamond beach a Kelingking beach. Koupat se tu nedá kvůli velkým vlnám a silným proudům, ale za osvěžení to stojí.

Vykoupat se můžete v překrásné zátoce Sunset beach.

8. Město Amed

Zde zažijete pravou balijskou atmosféru. Můžete se ubytovat přímo na pláži, kde můžete snídat i večeřet a kochat se výhledem na moře nebo na sopku Agung. Je zde také potopený vrak bojových lodí, kolem kterých můžete šnorchlovat nebo se i potápět. Moře je zde čisté ke koupání a písek tmavý.

9. Jelení ostrov

Tento ostrov se nachází na severozápadě bali vedle národního parku Taman Nasional Bali Barat. Jedná se o jedno z mála míst, kde rybáři nezničili korálové útesy a tak je tady krásně čisté moře ideální ke šnorchlování.

10. Ostrovy Gilli

Jedná se o tři ostrůvky poblíž ostrova Lombok, kterým se přezdívá indonéské Maledivy, přičemž každý má jiné přednsti.

 • Gili Trawangan: největší z ostrovů, nabízí především bohatý noční život
 • Gili Meno: nejmenší ostrov s nejhezčími plážemi, nabízí klid a romantickou atmosféru s ubytováním na pláži. V moři se nacházejí krásné sochy, kolem kterých můžete šnorchlovat
 • Gili Air: Nabízí trochu z obou ostrovů, noční život i klidná místa pro relaxaci

Navrhovaný denní rozpočet – 19,5 EUR / 495 Kč (celkové náklady mimo letenku)

Na základě našich útrat a zkušeností

Průvodci na cesty

2

Sdílíme společnou vášeň pro cestování a na základě toho vznikl tento projekt Lowkosťák. Vyrazili jsem do světa s tím, že vám ukážeme, jak se dá cestovat skoro kamkoliv a přitom moc neutratit. Na tomto webu najdete tipy, jak šetřit na cestách, kde bydlet a kde hledat levné letenky, jaké jsou v zemích reálné ceny a také tipy, co v některých zemích můžete navštívit.

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.